Czy wiecie, że aż 50 zespołów ze szkół ponadpodstawowych w całej Polsce wzięło udział w konkursie edukacyjnym „zesPOLeni”, który był finansowany ze środków pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, w ramach Funduszy norweskich i EOG? To fantastyczny wynik pokazujący, że młodzież chętnie bierze udział w działaniach, które mają poszerzać ich wiedzę i pokazywać kreatywność!

Konkurs trwał od 7 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. W tym czasie 7-osobowe zespoły z II i III klas szkół ponadpodstawowych w całej Polsce miały czas, by zarejestrować się do konkursu, stworzyć oraz przesłać pracę konkursową.

Jakie było zadanie konkursowe? Wcale niełatwe! Przedstawienie wybranego obszaru lub wątku pozytywnego wpływu Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu w formie materiału wideo/filmu w języku angielskim z polskimi napisami. Uczniowie poradzili sobie z tym świetnie, w czego efekcie powstało aż 50 ciekawych i kreatywnych filmów. Możecie je znaleźć na stronie https://www.youtube.com/channel/UCYqhjH7x6HYoGuLPCNT6fHA.

15 marca aż 7 zespołów usłyszało dobre wieści! Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu, z I Liceum Ogólnokształcącego im. G. Piramowicza w Augustowie oraz Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu – to oni zajęli cztery pierwsze miejsca. Dodatkowo trzy szkoły otrzymały także wyróżnienia. Do zwycięzców oraz szkół, które delegowały zwycięskie zespoły powędrowały atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na zakup sprzętu sportowego w sieci sklepów Decathlon.

W czasie trwania konkursu na profilu facebookowym @konkurszespoleni przedstawialiśmy Wam sylwetki Polaków, którzy działają na rzecz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz postaci Islandczyków, mieszkańców Liechtensteinu oraz Norwegów, którzy mają wpływ na polską kulturę i sztukę.

Poniżej krótkie podsumowanie konkursu w liczbach:

  • 50 zespołów konkursowych
  • 350 osób biorących udział w konkursie
  • 50 filmów
  • prawie 200 minut materiału wideo do obejrzenia
  • 56 nagród

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zainteresowanie konkursem. Mamy nadzieję, że to nie koniec wspólnych działań!