Pomysł na pracę konkursową - jest, sprzęt - jest, ekipa gotowa do rozpoczęcia zdjęć – jest, ale brakuje … montażysty? Mamy na to radę: nawet jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z montażem filmu istnieje kilka narzędzi, które Ci w tym pomogą!

Rola montażysty jest bardzo ważna – to on decyduje o ostatecznym kształcie filmu. Jeśli nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w montażu wideo skorzystaj z poniższych bezpłatnych narzędzi i programów, które ułatwią Ci to zadanie.

Przycinacz Wideo online (https://online-video-cutter.com/pl/) to darmowa aplikacja sieciowa, dzięki której wytniesz mały plik wideo. Przycinanie umożliwia dostosowanie wideo do potrzebnego obszaru, za pomocą aplikacji obrócisz także sceny o 90 lub 180 stopni. Plusem jest także fakt, że aplikacja obsługuje prawie wszystkie formaty wideo.

Jednym z najpopularniejszych programów umożliwiającym tworzenie filmu jest Windows Movie Maker – dzięki temu bezpłatnemu dodatkowi do systemu Windows można z łatwością łączyć i dzielić fragmenty wideo, dodawać efekty specjalne, napisy czy podkładać głos.

Innym równie prostym w obsłudze darmowym programem do edycji wideo (wersja pro jest domyślnie instalowana i działa przez 30 dni) jest Lightworks. Praca w tym edytorze może odbywać się na wielu ścieżkach audio i wideo, dodatkowo ma on wiele różnych funkcjonalności jak filtr kolorów, efekty specjalne, możliwość dodania napisów.

Program ffDiaporama umożliwia montaż filmów z różnych elementów: wideo, grafik czy gifów. Ma podobne funkcjonalności, jak powyżej przedstawione programy, lecz jego niewątpliwym plusem jest fakt, że obsługuje format wysokiej jakości HD.

Polecanym przez nas programem do obróbki jest także Shotcut – jego funkcjonalności są podobne jak w przypadku programów ffDiaporama czy Lightworks, ale w edytorze nie znajdziecie linii czasu, na której można umieścić materiał wideo.

To tylko kilka programów, dzięki którym praca nad montażem materiału wideo może stać się łatwiejsza. W sieci jest ich wiele – każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od umiejętności i potrzeb.

Co jednak zrobić, gdy filmik już zmontowany ale nie ma właściwego formatu lub okazało się, że jego rozmiar przekroczył dozwolone 128 MB? Tu znów pomocne mogą się okazać internetowe narzędzia do kompresji i konwersji filmu: Konwerter wideo online (https://convert-video-online.com/pl/), Online Video Converter (https://www.onlinevideoconverter.com/pl) czy program FormatFactory, który jest bezpłatny i pozwala na konwersję filmów do różnych formatów.

Pamiętajcie, że ocenie nie będzie poddawana jakość filmu, który przesłaliście – nie musi być on nagrany profesjonalnym sprzętem ani być wysokiej rozdzielczości. Liczy się jego wartość merytoryczna i koncepcja kreatywna! Jeśli chcecie wiedzieć, jakie elementy są brane pod uwagę przy ocenianiu Waszych prac – zobaczcie, jak wygląda karta oceny!